Кабелите с накрайници, които се продават в магазините, т.е. така наречените готови кабели са по-скъпи, а и не винаги има необходимата ви дължина. Кабелите за компютри могат да са основно две категории CAT5e и САТ6. Втората категория – САТ6 са с по-добри експлоатационни характеристики и са около 20-30% по-скъпи. Освен това кабелите могат да са UTP или FTP. При FTP кабелите имаме екранировка, под общата външна изолация, която пази кабела от високочестотни смущения.
Използват се два вида кабели.
- Crossover / Кръстосан кабел се прави, тогава когато се свързват 2 компютъра директно един друг, известен още и като кабел компютър-компютър.
- Straight Through / Прав кабел се прави когато се свързва компютър с HUB (концентратор), switch/ суич или router/ рутер
TIA/EIA-568 са стандартите за свързване на кабел тип усукана двойка (twisted pair). При направа на кръстосан кабел, едната страна е по стандарт Т568A, а другата – Т568В. При правия кабел и двата края се кримпват или по Т568A, или по Т568В. Таблицата по-долу илюстрира накратко гореспоменатите стандапти и подредбата на пиновете.
Следните картинки илюстрират най-разбираемо двата вида пач кабели:
- Прав (Straight Through) кабел – кримпнат по еднакъв начин (Т568В) от двата му края.
Приложение намира при свързване на:
- суич с компютър или сървър
- хъб с компютър или сървър
- суич с рутер
- рутер с компютър
2. Кръстосан (сrossover) кабел – единият край е кримпнат по стандарт Т568А, а другият по стандарт Т568В.
Той се използва при свързване на:
- хъб с хъб
- компютър с компютър
- суич със суич
- хъб със суич
- рутер с рутер
Следвайте следните стъпки за направа на пач кабел
Групирайте кабелите по чифтове и цветове
Притеснете жиците между пръстите си и ги изправете, така както е показано. Подреждането по цветове е изключително важно, за да направите кабела по правилния начин.